Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 15 października 2011, 22:16

autor: Adrian Werner

Testujemy grę Dungeon Siege III na notebooku ASUS G74SX

Dzisiaj testujemy grę Dungeon Siege III na notebooku ASUS G74SX.

Dungeon Siege III to najnowszy projekt doskonale znanego fanom gatunku cRPG studia Obsidian Entertainment. Sprawdziliśmy jak gra działa na notebooku G74SX.

Dwóm pierwszym odsłonom Dungeon Siege udało się zgromadzić całkiem spore grono oddanych wielbicieli. Po ukończeniu odsłony drugiej studio Gas Powered Games skoncentrowało się jednak głównie na grach strategicznych. Ostatecznie markę postanowiła wskrzesić firma Square-Enix. Co ciekawe, japoński gigant zadanie wyprodukowania Dungeon Siege III powierzył zespołowi Obsidian Entertainment, znanemu z takich tytułów jak Neverwinter Nights 2, Fallout: New Vegas czy Star Wars: Knights of the Old Republic.

Akcja gry toczy się w królestwie Ehb. Gracze wcielają się w członka Dziesiątego Legionu, czyli organizacji stojącej na straży państwa. Niestety, w momencie rozpoczęcia fabuły sojusz pomiędzy lokalnymi potęgami chyli się ku upadkowi i to na nasze barki spadnie obowiązek zapobieżenia całkowitemu rozpadowi Ehb. W porównaniu do poprzednich części znacznie większy nacisk położono na fabułę i odgrywanie roli. Walki są teraz bardziej dynamiczne, ale jednocześnie sterujemy tylko jednym bohaterem, a nie drużyną jak w dwóch pierwszych Dungeon Siege. W sumie Obsidian zafundował nam wciągającego hack-n-slasha, który potrafi zapewnić dobrą zabawę na wiele wieczorów i szczególnie dobrze sprawdza się w trybie kooperacyjnym.

MINIMALNE WYMAGANIA SPRZĘTOWE

  • Procesor: Core 2 Duo 2.5 GHz
  • Pamięć RAM: 1.5 GB
  • Karta grafiki: ATI Radeon HD 3870 lub NVIDIA 9800 GT
  • Miejsce na dysku: 4 GB
  • System operacyjny: Windows XP /Vista / 7

REKOMENDOWANE WYMAGANIA SPRZĘTOWE

  • Procesor: Core i5 750 2.67 GHz
  • Pamięć RAM: 2 GB
  • Karta grafiki: ATI Radeon HD 4870 lub NVIDIA GTX 260
  • Miejsce na dysku: 4 GB
  • System operacyjny: Windows XP /Vista / 7

Jak widać, wymagania nie szokują  ASUS G74SX posiada procesor Intel Core i7-2630QM, 8 GB pamięci RAM oraz kartę grafiki GeForce GTX 560M z 3GB pamięci własnej, więc mogłem oczekiwać dobrych wyników.

 

Ustawienia wysokie, rozdzielczość 1366 x 768

Tradycyjnie zacząłem od ustawień wysokich i rozdzielczości 1366 x 768. Wyłączyłem tylko synchronizację pionową, ponieważ limituje ona liczbę wyświetlanych klatek na sekundę do maksymalnie 60. Efekt był wyjątkowo dobry. Średnia prędkość na poziomie 91 FPS-ów zapewnia perfekcyjną płynność, a okazjonalne spowolnienia nie schodziły poniżej poziomy 60 FPS-ów.

Ustawienia wysokie, rozdzielczość 1920 x 1080


Zachęcony tak dobrymi wynikami spróbowałem następnie maksymalnej rozdzielczości obsługiwanej przez ten notebook, czyli 1920 x 1080. Takie ustawienia nie wywarły jednak na G74SX większego wrażenia. Sprzęt wciąż wyciągał średnie wartości przekraczające 60 klatek na sekundę. Z rzadka zdarzały się spadki poniżej 50 FPS-ów, ale były one praktycznie nie do zauważenia gołym okiem, ponieważ nigdy nie zeszły poniżej 40 klatek na sekundę.

Podsumowanie

Dungeon Siege III to pierwsza gra studia Obsidian Entertainment, która nie korzysta z cudzego silnika. O dziwo przyniosło to doskonałe rezultaty. Grafika prezentuje się atrakcyjnie, a optymalizacja nie pozostawia nic do życzenia. ASUS G74SX osiągał bardzo wysokie wyniki pomimo wybrania maksymalnych ustawień. Warto też dodać, że jest to również najbardziej dopracowana z produkcji tego zespołu pod względem technicznym.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej