Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 8 listopada 2011, 12:49

autor: Adrian Werner

Testujemy Anno 1404 na notebooku ASUS G74SX

Przetestowaliśmy grę Anno 1404 na mocniejszym z naszych notebooków, czyli na ASUS'ie G74SX.

Seria Anno to prawdziwy gigant wśród strategii ekonomicznych, a Anno 1404 to zdecydowanie najlepsza odsłona tego cyklu. Sprawdźmy więc jak gra radzi sobie na mocniejszym z naszych notebooków.

Seria Anno narodziła się w niemieckim studiu Sunflowers. Po pewnym czasie zespół ten przeobraził się w wydawcę, a produkcję trzeciej części cyklu powierzono mało znanej wtedy ekipie Related Designs. Okazało się to strzałem w dziesiątkę i ich dzieło stało się wielkim przebojem. Zachęceni sukcesem twórcy rozpoczęli prace nad kolejną grą i rezultat ich prac trafił na rynek w 2009 roku. Anno 1404 doprowadza do perfekcji formułę cyklu. Gra kontynuuje i rozwija mechaniką serii. Zabawa polega na kolonizowaniu wysepek, a następnie budowaniu na nich dobrze prosperujących osad.

W trakcie zabawy wznosimy budynki, dbamy o rozwój ekonomiczny i technologiczny, odkrywamy nowe lądy i prowadzimy handel. Słowem; powraca większość znanych z poprzednich części elementów, ale tutaj wszystko jest wykonane po prostu lepiej. Grafika do dzisiaj zachwyca do tego stopnia, że można godzinami wpatrywać się w wybudowane przez nas miasta. Misje pełne są ciekawych zadań do wypełnienia i niemożliwie wciągają. Przede wszystkim jednak doskonale opracowano zależności ekonomiczne. Wirtualna gospodarka ma postać siatki  skomplikowanych połączeń, a mimo to gracz nie ma żadnego problemu z opanowaniem tego wszystkiego. Tworzy to grę wymagającą, która jednak odpłaca za poświęcony jej czas poprzez ofiarowanie niesamowitej satysfakcji z osiągnięcia sukcesów i co równie ważne, choć Anno 1404 potrafi być trudne, to jednocześnie nigdy nie jest frustrujące.

MINIMALNE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
    Procesor: Pentium IV 3 GHz i lepsze
    Pamięć RAM: 1 GB
    Karta grafiki: ze 128 MB pamięci
    System operacyjny: Windows XP/Vista/7


ZALECANE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
    Procesor: Dwurdzeniowy
    Pamięć RAM: 3GB
    Karta grafiki: ze 512 MB pamięci
    System operacyjny: Windows XP/Vista/7

Jak widać wymagania nie są wysokie, zwłaszcza minimalne. Gra jest świetnie zoptymalizowana, choć jednocześnie potrafi zrobić użytek z potężnego sprzętu.

Ustawienia ultra, rozdzielczość 1366 x 768

Pewny mocy ASUS'a G74SX zacząłem od razu od ustawień maksymalnych. Notebook mnie nie zawiódł. Płynność grafiki była bardzo wysoka i jednocześnie wyjątkowo stabilna. Przez cały czas silnik wyświetlał około 52 klatek na sekundę i nigdy nie schodził poniżej 50 FPS-ów.

Ustawienia ultra, rozdzielczość 1920 x 1080

Zadowolony z wyników uzyskanych w 1366 x 768 postanowiłem sprawdzić jak notebook poradzi sobie w rozdzielczości 1920 x 1080. Użyłem identycznych ustawień co poprzednio z jedną małą różnicą: wygładzanie krawędzi zmniejszyłem do poziomu 2x. W przypadku tej gry wystarczy to aby ząbki były kompletnie niewidoczne w tak wysokiej rozdzielczości na ekranie 17 calowym.

Rezultaty wciąż pozostawały bardzo dobre; średnia prędkość na poziomie 34 klatek na sekundę to wynik nie pozostawiający za wiele do życzenia. Przede wszystkim jednak nie było żadnych denerwujących spowolnień ponieważ gra nigdy nie schodziła poniżej 31 FPS-ów. Ponadto, w 1920 x 1080 całość wyglądała po prostu przepięknie. W przypadku tej gry tak wysoka rozdzielczość robi kolosalną różnicę.

Podsumowanie

ASUS G74SX wypadł w konfrontacji z Anno 1404 bardzo dobrze. Nawet na najwyższych ustawieniach gra działała płynnie i komfort zabawy był perfekcyjny. Do tego, pomimo dwóch lat na karku, wciąż jest to ścisła czołówka swojego gatunku i oprawa graficzna cały czas zachwyca.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej