Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 13 maja 2012, 19:07

autor: Adrian Werner

ASUS Zenbook UX21E jako maszyna do gier - test

Sprawdzamy jak flagowy ultrabook ASUSa, czyli Zenbook UX21E, sprawdza się jako maszyna do gier.

Ultrabooki są obecnie na ustach wszystkich. Notebooki te cechują niewielkie rozmiary i bardzo mała waga. Dla osób wykorzystujących komputer głównie do przeglądania internetu są to dwie kluczowe sprawy, ale my jako gracze lubimy też oczywiście pograć. Sprawdziliśmy więc jak jeden z flagowych Ultrabooków ASUS’a, czyli Zenbook UX21E. radzi sobie z zadaniem udźwignięcia współczesnych produkcji.

Ultrabooki to najgorętsza obecnie kategoria przenośnych komputerów. Ten segment rynku ma stanowić z jednej strony odpowiedź na coraz popularniejsze tablety, a z drugiej strony dać nam to czego netbooki nigdy nie potrafiły zapewnić, czyli wysoki komfort i dobre osiągi w urządzeniach o niewielkich rozmiarach. Ogólnie za Ultrabooka uznaje się notebooka działającego na systemie operacyjnym z rodziny Windows, z procesorem Intela, szybką aktywacją, dyskiem SDD i długim czasem pracy na baterii. Przede wszystkim jednak po zamknięciu notebook nie może być grubszy niż 2 centymetry.

Wszystkie te parametry spełnia ASUS Zenbook UX21E. Ma on 11,6-calowym ekranem z rozdzielczością 1366 x 768. Jego specyfikacja techniczna prezentuje się następująco:

KONFIGURACJA SPRZĘTOWA
    Procesor: :Intel Core i3-2367M (1.40 GHz, 3 MB cache)
     Pamięć RAM:  4096 MB (SODIMM DDRAM3, 1333 MHz
    Karta grafiki:  Intel HD Graphics 3000
    Dysk: 
   64 GB SSD SATA III

Notebook zachwyca swoim wyglądem. Wszystko wykonano w przyjemnym w dotyku aluminium, nic nie skrzypi, a zawias obudowy trzyma się doskonale i nie ma mowy o żadnym chybotaniu. W najgrubszym miejscu ASUS Zenbook UX21E ma jedynie 17 milimetrów grubości, a w najcieńszym - 3 milimetry. Dzięki zastosowaniu lekkiego aluminium komputer waży raptem 1,1 kilograma. Powoduje to, że Zenbook jest prawdziwym maleństwem. Bez problemu można go trzymać w jednej ręce przez dłuższy czas, a przenoszenie go w plecaku nie sprawia żadnych problemów.

Mimo filigranowych rozmiarów jest to pełnoprawny komputer. Ekran jest na tyle duży, że świetnie sprawdza się przy przeglądaniu stron internetowych czy oglądaniu filmów. Również klawisze na klawiaturze mają przyzwoite rozmiary i trafianie we właściwe nie sprawia żadnego problemu. Przeszkadzać może jedynie niewielki skok klawiszy, ale to jest coś, co zdenerwuje głównie osoby żyjące z pisania, a większość zwykłych użytkowników szybko się do tego przyzwyczai. Postawienie na cienką obudowę wymusiło natomiast skromną ilość portów. Dostajemy dwa USB (jeden z nich w standardzie 3.0),mini VGA i micro HDMI. Do notebooka dołączony jest także konwerter USB na gniazdo LAN.

Jako notebook zwykłego użytkownika ASUS Zenbook UX21E sprawdza się bardzo dobrze – wygląda ołędnie, posiada szybki dysk SSD i wytrzymuje na baterii długie godziny. Rodzi się pytanie jak radzi sobie jako maszyna do grania. Aby znaleźć na to odpowiedź przetestowaliśmy kilka tytułów.

.

TRIBES: ASCEND

Pierwszy test przeprowadziłem z grą Tribes: Ascend. To dobry przykład współczesnej produkcji. Korzysta z najpopularniejszego obecnie silnika Unreal 3.0 i oferuje standardowe wymagania sprzętowe dla wysokobudżetowych gier akcji.

.

USTAWIENIA MINIMALNE, ROZDZIELCZOŚĆ 1280 X 720

Niestety, w rozdzielczości 1280 x 720 Zenbook nie potrafił zapewnić płynnej rozgrywki. Przy silniku regularnie schodzącym poniżej 20 klatek na sekundę nie można mówić o jakiejkolwiek przyjemności z gry.

.

USTAWIENIA MINIMALNE, ROZDZIELCZOŚĆ 800 X 600

Obniżenie rozdzielczości do 800 x 600 uczyniło zabawę możliwą, ale dalej dużo brakowało do komfortu. Pokazało mi to, że konfiguracja Zenbooka UX21E jest za słaba aby udzwignąć bardziej wymagające współczesne tytuły.

Jednocześnie jednak nie samymi superprodukcjami gracz żyje. Na rynku dostępnych jest wiele popularnych obecnie gier, które nie maja wysokich wymagań sprzętowych. Postanowiłem więc przetestować na nich Zenbooka.

.

Counter-Strike: Source

USTAWIENIA NISKIE, ROZDZIELCZOŚĆ 1280 X 720

Pierwszą wybraną przeze mnie grą był król sieciowych strzelanek, czyli Counter-Strike: Source. Był to strzał w dziesiątkę. Na niskich detalach gra działała stuprocentowo płynnie i ani razu silnik nie zszedł poniżej 40 klatek na sekundę.

.

Age of Empires Online

USTAWIENIA NISKIE, ROZDZIELCZOŚĆ 1280 X 720

Kolejny test wykonałem na Age of Empires Online – popularnym sieciowym RTS-ie korzystającym z modelu darmowego z mikropłatnościami. Na niskich opcjach Zenbook UX21E poradził sobie bardzo dobrze. Spadki poniżej 30 FPS-ów były rzadkie i drobne, więc wcale nie przeszkadzały w rozgrywce.

.

BATTLEFIELD HEROES

USTAWIENIA MINIMALNE, ROZDZIELCZOŚĆ 1280 X 720

Następna w kolejce była strzelanka TPP Battlefield Heroes. Na ustawieniach minimalnych dało się spokojnie grać w rozdzielczości 1280 x 720. Najniższy zanotowany wynik wyniósł 29 klatek na sekundę, więc nie było mowy o żadnych widocznych spowolnieniach.

.

League of Legends

USTAWIENIA MINIMALNE, ROZDZIELCZOŚĆ 1280 X 720

Ostatnią przetestowaną grą był obecny król gatunku MOBA, czyli szalenie popularne League of Legends. W przypadku tej gry na najniższych ustawieniach również uzyskałem wyniki zapewniające w pełni komfortową zabawę.

.

Podsumowanie

Zenbook UX21E został zaprojektowany jako maszyna ultra mobilna i ten cel udało się inżynierom ASUS’a zrealizować w pełni. Notebook jest mały, lekki i niedorzecznie wręcz cienki. Nie da się jednak ukryć, że filigranowe gabaryty mają swoją cenę i jest nią brak porządnych osiągów w grafice 3D. Na mocniejsze układy zabrakło miejsca w obudowie, a zintegrowana karta Intel HD Graphics 3000 po prostu nie wyrabia przy współczesnych wymagających produkcjach.

Nie znaczy to jednak wcale, że Zenbook UX21E jest notebookiem, z którego gracz nie będzie miał żadnego pożytku. Po odpowiednim obniżeniu detali potrafi on sobie spokojnie poradzić z mniej wymagającymi tytułami. Pozycje pokroju League of Legends czy Counter-Strike: Source nie zachwycają grafiką nawet na maksymalnych detalach, co nie przeszkadza w bawieniu się w nie milionom osób. Ponadto mały ekran i wysoka jak na 11 cali rozdzielczość pomagają do pewnego stopnia ukryć niedostatki grafiki.

Podsumowując: Zenbook UX21E nie nadaje się na główny komputer gracza. Ale sprawdza się dobrze jako ultra mobilny notebook, na którym od czasu do czasu chcemy sobie pograć.

Na koniec dodajmy, że w najbliższym czasie opublikujemy kilka testów starszych, ale wciąż szalenie popularnych gier na Zenbooku UX21E.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej